Czyszczenie kostki brukowej Poznań i okolice

Dowiedz się, w jaki sposób czyścić kostkę brukową

Kostka brukowa należy do jednego z najczęściej używanych materiałów przeznaczonych na wykładanie podjazdów, dróg wewnętrznych, placów składowych oraz wszelkiego rodzaju innych miejsc, gdzie niemożliwe jest położenie nawierzchni betonowej, czy asfaltu. Kostka brukowa wyróżnia się przede wszystkim względami estetycznymi. Obecnie możliwy jest wybór spośród wielu jej kolorów i kształtów. Jednak, aby prezentowała się jak najlepiej, konieczne jest jej cykliczne odrestaurowanie.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej w Poznaniu i okolicach

Na kostce brukowej często pojawiają się zabrudzenia spowodowane zarówno samym jej użytkowaniem, jak i szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Na jej powierzchni bardzo często pojawiają się zacieki i plamy z rdzy, które są trudne do samodzielnego usunięcia.

Jeśli właścicielowi podjazdu wyłożonego kostką brukową zależy na jej aspekcie wizualnym, czyszczenie jej powierzchni powinno odbywać się regularnie. W tej sytuacji najlepszym wyborem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy, która świadczy usługi związane zarówno z czyszczeniem kostki brukowej, jak i z jej myciem. Oferujemy pomoc w myciu, impregnacji oraz renowacji kostki brukowej.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Najodpowiedniejszą porą na czyszczenie kostki brukowej jest wiosna. Właśnie wtedy najlepiej widać, czy kostka posiada jakieś zabrudzenia, czy zniszczenia, a także w jakim stopniu one występują. Czyszczenie kostki brukowej rozpoczynamy od usunięcia mchu oraz chwastów. Ten problem występuje bardzo często w miejscach, które są narażone na wilgoć. Jednym z najskuteczniejszych sposób na pozbycie się chwastów jest spryskanie całej powierzchni kostki przy użyciu myjek ciśnieniowych o ciśnieniu roboczym do 200 barów. Używane przez nas urządzenia do czyszczenia kostki brukowej posiadają napęd spalinowy, elektryczny 230V i elektryczny 400V z podgrzewaniem wody do 150 stopni. Ich napęd umożliwia pozbycie się najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Usuwają z kostki zarówno plamy jak i porosty organiczne, glony, pleśnie, czy mech. Korzystamy z urządzenia T-racer, które umożliwia mycie bez chlapania po okolicznym terenie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla właścicieli posesji. Ponadto używamy sprawdzonej chemii do czyszczenia kostki z porostów, wykwitów wapiennych, jak i tych spowodowanych przez nadmiar żelaza w wodzie

Mycie kostki brukowej

Wokół kostki brukowej bardzo często znajdują się kwiaty, które wymagają regularnego podlewania. Woda zawiera sporo żelaza, które po pewnym czasie zaczyna osadzać się na powierzchni kostki. Aby pozbyć się tego typu zabrudzeń najczęściej korzystamy z myjki do kostki brukowej. W celu ochrony roślin znajdujących się wokół kostki rezygnujemy z używania metod chemicznych. Jeśli jest to konieczne stosujemy ją tylko i wyłącznie punktowo. Mycie kostki brukowej często polega na pozbywaniu się mchu, który zalega w szczelinach. Ręczne jego usuwanie może być czasochłonne. Tutaj również sprawdzi się skorzystanie z pomocy urządzeń wysokociśnieniowych. Nasza firma gwarantuje pozbycie się różnorodnych zabrudzeń z powierzchni kostki, do których należą m.in. plamy po farbach, czy oleju.

Świadczymy również usługi mycia ciśnieniowego innych powierzchni, po szczegóły zapraszamy na stronę tomexpert.pl.

Kärcher do mycia kostki

Granit w przeciwieństwie do kostki brukowej nie przyjmuje tak łatwo zabrudzeń. Jego powierzchnia jest znacznie mniej chłonna, więc utrzymanie jej w schludnym stanie jest znacznie łatwiejsze. W celu poprawienia wyglądu kamienia, możesz go zaimpregnować, po czym zastosować odpowiednie preparaty czyszcząco-ochronne. Do jednych z urządzeń, które pomagają w odrestaurowaniu zarówno kostki brukowej, jak i granitowej należy produkt zaproponowany przez markę Kärcher. Myjka ta pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów w dosyć krótkim czasie. Ponadto zapewnia komfort oraz wygodę podczas pracy.

Mycie kostki brukowej – cena

Uśredniona cena mycia kostki brukowej waha się od 4 do 10 zł/m2, w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzeń. 

W każdym przypadku wyceniany usługę indywidualnie.

Koszt będzie niższy przy występowaniu delikatnych zabrudzeń. Zwiększać będzie się wraz z ilością niezbędnej pracy np. przy występowaniu zabrudzeń organicznych z grzybów, porostów i mchu, oleistych oraz tłustych plam, czy usuwaniu zabrudzeń pobudowlanych.

Impregnacja kostki brukowej

Kostkę brukową najkorzystniej jest impregnować zaraz po jej położeniu. Jeżeli jednak nie zostało to wtedy wykonane, możliwe jest zaimpregnowanie kostki po przeprowadzeniu poszczególnych prac pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć, że impregnat penetruje strukturę kostki, dzięki czemu staje się ona odporna zarówno na ścieranie, jak i zanieczyszczenia. Cząsteczki, które znajdują się w impregnacie tworzą z podłożem warstwę hydrofobową, dzięki której kostka nie wchłania wody, co z kolei zwiększa jej odporność na mróz. W dodatku impregnat redukuje zarodniki m.in. mchów i alg w przestrzeniach między kostkami, dzięki czemu stają się one zabezpieczone przed powtórnym porastaniem.

Kostkę brukową najlepiej jest aplikować w temp od 10 do 30 stopni Celsjusza przy średnim nasłonecznieniu. Wystarczy już jednorazowe pokrycie jej impregnatem za pomocą albo pistoletu malarskiego, lub pędzla. Na kostce, która jest świeżo położona wydajność będzie większa niż na kostce, która została położona już pewien czas temu. Impregnat przy średniej temperaturze 20 stopni Celsjusza schnie od 1 do 2 godzin. Ważne jest, aby do czasu jego wyschnięcia, nie ruszać powierzchni kostki.

Oferujemy impregnację środkami na bazie polimerów, które uniemożliwiają wnikanie wody w głąb przy jednoczesnej ochronie kostki przed ponownym porostem glonami i mchem. Korzystamy zarówno z impregnatu wybarwiającego, który powoduje efekt mokrej kostki, jak i z takiego, który nie zmienia jej wyglądu.  Nasza firma korzysta z dwóch rodzajów impregnatu. Oba z nich nanoszone są natryskowo przy pomocy agregatu malarskiego, który umożliwia położenie jednolitej powłoki. Na życzenie klienta uzupełniamy piasek w fugach między kostką. 

Usuwanie białego osadu z kostki brukowej

Na powierzchni kostki bardzo często pojawia się charakterystyczny biały osad – tzw. wykwity wapienne. Powstają one na skutek naturalnych procesów chemicznych, a także fizycznych, które zachodzą zarówno na powierzchni kostki, jak i w jej strukturze. Pozbycie się takiego osadu jest co prawda możliwe za pośrednictwem silnych opadów deszczu, jednak osobom, którym zależy na szybkim i jednocześnie dokładnym rozwiązaniu takiego problemu zaleca się skorzystanie z pomocy fachowców, którzy użyją odpowiednich środków chemicznych w celu pozbycia się wykwitów wapiennych. Środki są nanoszone na kostki np. za pomocą wałka malarskiego, a po pewnym okresie czasu, który jest podany na etykiecie środka, powierzchnię kostki należy spłukać wodą. Warto dodać, że impregnacja kostki brukowej chroni ją przed pojawieniem się kolejnych wykwitów wapiennych.

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Na powierzchni kostki mogą pojawić się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, do których należą np. tłuste plamy z oleju silnikowego. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, po których porusza się wiele samochodów, czy innych pojazdów napędzanych olejem. W celu pozbycia się takich plam, można skorzystać z odplamiaczy olejowych, które stosuje się miejscowo. Można się ich również pozbyć za pomocą ciepłej wody z detergentem, który rozpuszcza tłuszcz. Jeśli kłopot z występowaniem takich plam pojawia się często, warto zainwestować w środki, do czyszczenia kostki brukowej, które co pewien czas pomogą się ich pozbyć.

Środki czystości

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które swoje przeznaczenie znajdują w poprawianiu wyglądu kostki. Nasza firma korzysta z wysokojakościowych preparatów do czyszczenia kostki brukowej, a także środków chwastobójczych w celu usuwania mchów znajdujących się w przestrzeniach między kostkami. Korzystamy także z preparatów, dzięki którym możliwe jest pozbycie się różnorodnych odbarwień kostki. Odpowiednie urządzenia i środki, a także wiedza i doświadczenie naszych pracowników sprawią, że zlecona przez Państwa usługa zostanie wykonana z jak największą precyzją.

Podsumowanie

Utrzymanie każdego rodzaju kostki, którym wyłożony jest podjazd należy do nie najłatwiejszych obowiązków. Jeśli więc chcą Państwo skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się tego typu zajęciami na co dzień, serdecznie zapraszamy do skorzystania ze świadczonych przez nas usług. Gwarantujemy jak najdokładniejsze wykonanie przez nas pracy, a także utrzymanie porządku i sprzątanie po jej wykonaniu.

Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami czyszczenia kostki brukowej lub mają dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z Pożyczalnią Dopiewo!